FOCUS ACADEMY | netværk & faglig sparring | 1. netværksmøde den 15.12.2022
I 2020 havde vi et FOCUS ACADEMY-arrangement om ”cybersikkerhed”. Her var det grundlæggende budskab, at cybersikkerhed i stigende grad var ved at blive et ledelsesmæssigt og juridisk anliggende. Her ultimo 2022 er der formentlig ikke mange tilbage, som er uenige i det budskab. I den mellemliggende periode har vi set endnu flere små og store cyberangreb, og Bestyrelsesforeningen har udgivet en omfattende vejledning med det formål at klæde bestyrelser på til at håndtere en af vor tids største potentielle trusler mod virksomheder. Og så er emnet blevet endnu mere juridisk i takt med, at EU har sat sig for at lovregulere krav til cybersikkerhed, i form af Cybersecurity Act, NIS2-direkivet, DORA (skærpede krav til finanssektoren) og en kommende Cyber Resilience Act. De fleste myndigheder og virksomheder vil således, direkte/ indirekte, blive underlagt lovkrav til arbejdet med cybersikkerhed i de kommende år.
Reglerne om cybersikkerhed er langt fra de eneste EU fremsætter i disse år: EU har døbt dette årti ”The Digital Decade” og har sat sig for at gennemregulere brugen af digitale teknologier og datadeling. Indtil nu har det ført til fremsættelse af mere end 30 lovforslag siden 2019, herunder i form af Data Governance Act, Data Act, Data Spaces-regulering, AI Act, Digital Services Act, AI Liability directive mv.
Torsdag den 15.12.2022, Kl. 14.00 – 17.00 afsluttende med et glas og en sandwich, hos Focus Advokater i Odense, Cortex Park Vest 3, 5230 Odense M.
Jesper Løffler Nielsen giver et overblik over nuværende og kommende lovkrav til cybersikkerhed og digitale teknologier. Herefter vil Jesper Krag gennemgå NIS2-direktivet – den nye ”grundlov” for cybersikkerhed. Vi slutter dagen af med cybersikkerhed fra et praktisk perspektiv, hvor Morten Eeg Ejrnæs Nielsen, Globeteam, kommer med bud på, hvordan vi bliver klar til NIS2 mv., og hvordan du gør din virksomhed mere modstandsdygtig i en digital verden.
Det er gratis at deltage i netværket. Du tilmelder dig her. Du kan tilmelde dig hele netværkspakken eller vælge emner/dage ud.
Samtlige møder i FOCUS ACADEMY opfylder kravene til obligatorisk videreuddannelse for advokater. Der udstedes kursusbevis svarende til 3 lektioner pr. møde.
Det er gratis at deltage i FOCUS ACADEMY
er netværket for dig, der er virksomhedsjurist, CFO eller har et lignende ansvar for jura, og arbejder på Fyn/ i Region Syddanmark. Læs mere her om formål, udbytte, tilmelding her.
Det er gratis at deltage i netværket. Du kan tilmelde dig hele netværksprogrammet, eller vælge dage/emner ud. Du tilmelder dig netværket her.
Kontakt Jesper Kruse Markvart eller Mette Juhl.
Jesper Kruse Markvart
Helårsbeboelse – bopælspligt og folkeregisteradresse
Den naboretlige tålegrænse
Nye EU-regler om subsidier fra tredjelande skal sikre fair og fri konkurrence
Boligmarkedet i forandring - Netværk for Større Ejendomsinvestorer
Presse- og krisestyring
Opsigelse af medarbejdere - gå-hjem-møde i Svendborg